infolinka: +420 775 340 712

Historie lyžování v Mladých Bukách

historie 1První zmínka, která souvisí s lyžováním v Mladých Bukách je z roku 1891. Místnímu truhláři Franzi Baudischovi je přisuzována první strojová výroba lyží v tehdejším Rakousku. Do roku 1951 se provozovaly v obci dva hlavní sporty: sáňkování a bruslení. Lyžování bylo na okraji zájmu. V roce 1951 byl na vlastní žádost převeden z Prahy učitel tělesné výchovy pan Ivan Hrabě. Přestože v obci nebyl lyžařský oddíl, po velké propagační kampani mezi žáky a rodiči, je na základní škole založen kroužek sjezdařský, běžecký a skokanský.

Sjezdařský kroužek trénoval v místě nynějšího Skiparku, běžecký využíval tratě směrem na Rýchory a pro potřeby skokanského kroužku byl už v roce 1952 postaven můstek s dřevěnou nájezdovou věží. Při výstavbě nájezdové věže došlo k jejímu zřícení a ředitel zdejší základní školy utrpěl zlomeninu nohy. Jinak ale můstek sloužil bez problémů do roku 1960.

V roce 1953 byl slavnostně založen lyžařský oddíl, jehož hostoricky prvním předsedou se stal pan Ivan Hrabě. V témže roce ÚV ČSTV zakládal lyžařské sportovní školy. Jedna z pěti lažyřských škol mládeže v České republice byla tehdy přidělena do Mladých Buků. Do této školy se soustředili nejlepší lyžaři nejen z Mladých Buků, ale i ze Svobody, Janským Lázní, Maršova a Pece pod Sněžkou. Roku 1966 byla sportovní škola při reorganizaci tělovýchovy rozpuštěna.

 V roce 1959 je podle fotografií malých lyžařských vleků přivezených ze soukromé cesty z Rakouska místními nadšenci z Texlenu 13 vyroben vlek, který byl uveden do provozu v roce 1960 a s různými úpravami fungoval až do roku 2000. Jeho konec urychlil velký požár Ski-Baru a strojovny vleku. Na zbylých základech spáleniště je vybudován objekt nový a ještě před následující zimní sezónou slavnostě uveden do provozu.

Rok 1960 byl pro historii významný ještě další událostí. Lyžaři z Mladých Buků se významně podíleli na natáčení celovečerního filmu s lyžařskou tématikou - Komu patří pohár? Film byl pravidelně promítán Českou televizí o vánočních svátcích v letech 1960 - 1970 a prodán do osmi zemí světa.

historie 2V roce 1963 byla ke strojovně lyžařského vleku přistavěna klubovna a bar z materiálu starého německého lágru získaného z Adršpachu. První osvětlení svahu bylo zbudováno roku 1970.
Trenér Ivan Hrabě byl v roce 1969 jmenován tehdejším ÚV ČSTV trenérem nároního mužstva žáků, kde trénoval pozdější reprezentanty ČSR, kteří proslavili naše lyžování na mistrovství světa i olympijských hrách.

Dalším významným rokem v rozvoji areálu byl rok 1985, kdy došlo k vybudování na tehdejší dobu moderního vleku TLV 12 od firmy Metasport. Roku 1986 byla pořízena první rolba a dokončena přístavba klubovny. Zároveň došlo na realizaci zatrubení potoka a rozsáhlých terénních úprav.

Velká proměna zdejšího areálu nastala až po bouřlivých dobách roku 1989 a probíhá bez přerušení dodnes. Dnešní moderní čtyřhvězdičkové středisko patřící dle hodnocení společnosti Sitour mezi přední areály v České republice je dílem mnoha nadšenců, kteří se v daném čase přičinili o jeho rozvoj. Zdejší lyžařský oddíl ve své historii vychoval mnoho reprezentantů České republiky, akademické mistry světa, účastníky olympijských her, mistry České republiky i vítěze mezinárodních kritérií.

V rámci zkvalitnování našich služeb ( analýza návštěvnosti ) využíváme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.